O projekcie

„Sztuka z podróży”

Na ten rok planów było wiele. Miałam wrażenie, że tylko wyciągnięcie ręki dzieli mnie od zrealizowania jednego z moich największych marzeń podróżniczych. Wybuch pandemii bardzo pokrzyżował mi plany, ale dostałam od losu ogromną szansę – więcej czasu na pracę twórczą, za co jestem bardzo wdzięczna. Doceniam też, że dotychczas udało mi się odwiedzić tyle niezwykłych i inspirujących miejsc. Marzenia trzeba realizować najszybciej jak to możliwe!

Podczas moich podróży dużo fotografuję i chciałam, żeby powstałe podczas nich fotoreportaże, opatrzone moim komentarzem również zostały zaprezentowane w ramach tego projektu (jak dotąd nie zostały one bowiem pokazane szerszej publiczności). W relacjach fotograficznych kładę szczególny nacisk na sztukę i architekturę, stąd tytuł projektu: „Sztuka z podróży”.

W ramach stypendium wykonałam trzy nowe cykle prac ceramicznych inspirowanych sztuką i kulturą trzech krajów: Islandii, Meksyku i Francji (a konkretnie Lazurowego Wybrzeża). Wybrałam te kraje ze względu na ich różnorodność. Islandia zafascynowała mnie surową przyrodą i pracami Ásmundura Sveinssona, Meksyk – niezwykłą różnorodnością etniczną, religijną i artystyczną, a Lazurowe Wybrzeże różnorodnością tworzących tam od wieków artystów. Projekt „Sztuka z podróży” to kontynuacja moich dotychczasowych poszukiwań twórczych.

Do tej pory stworzyłam cykle prac inspirowanych kulturą i sztuką: Andaluzji, Norwegii oraz Australii (zdjęcia również umieszczam na stronie sztukazpodrozy.wordpress.com). Prace te nie są wiernym naśladownictwem tradycyjnych wzorów, tylko autorskim podejściem do tematu.

Ważnym elementem projektu są filmy autorstwa Mikołaja Jastrzębskiego, w których pokazuję mój proces twórczy.

Mam nadzieję, że gdy granice będą znów szeroko otwarte, odbiorcy zainspirowani projektem „Sztuka z podróży”, wyruszą odkrywać świat poza utartymi szlakami.

Projekt „Sztuka z podróży” został zrealizowany dzięki stypendium ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: